Wednesday, September 16

hello world


since I was a little kid, I've had a great deal of interest on visual creation and I see fashion as a great playground for me. I feel like this blog will be a good way to express myself.
as my blog's name suggests, I'm going to analyze (not just fashion) trends from past & today, celebrity style, tips & recommendations. I'd like to make it a little bit nerdy (because I am one) by talking about the historical backgrounds, key terms, sometimes even reading recommendations to understand a certain style better. I'd also like very much to hear from you guys- your recommendations, your tips, your style problems, your needs.
if that sounds good to you, follow me, you won't regret it!
with love, deniz [analytic approach to style]

6 comments:

ebvata said...

Hoşgeldin Audreycim :))

Analytic Approach to Style said...

canım çok teşekkür ederim, ilk izleyicimin en sevdiğim bloglardan birinin sahibesi olması çok mutlu etti beni :) bu arada blogger'a erişim problemi yüzünden birkaç gündür kendi bloguma bile giremedim, üstelik yeni açınca insan heves dolu oluyor :(( neyse bir şekilde bugün çözdüm

Marjo on makeup frenzy said...

1 saattir yorum bırakmaya çalışıyorum, blogger beni sinir etti.

hoşgeldin blog alemine :)

JustMakeup said...

Hayırlı olsuna geldim ben de! Keyifli bloglamalar;) Yalnız followers kısmı görünmüyor bende, izlemeye alamıyorum seni;(

Analytic Approach to Style said...

kızlar çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. inşallah ben de sizler gibi güzel bir şey yapabilirim.

justmakeup, henüz halledemediğim bir takım layout problemlerim var... nedense o kısımlar (profil, followers, arşiv vb.) sağ tarafta değil en altta (postlar bittikten sonraki yerde) gözüküyor.

bu arada bundan sonra makyaj postlarından önce size soru sorucam hazırlıklı olun :D böyle çok amatör oldu :)))

JustMakeup said...

Heh düzelmiş şimdi, tema da süper olmuş ellerine sağlık!;) Yardıma hiç ihtiyacın yok gibi görünüyor ama olursa da tabii başım üstüne.

Tekrar hayırlı olsun xx