Tuesday, March 9

miley cyrus' oscar dress doesn't suck as much as she does.

the fact that  Miley "sensation-amongst-nation's-five-year-olds" Cyrus has been invited to Academy Awards two years in a row kills my faith towards the industry, and believe me, I'd love to, but I can't hate her dreamy, sparkly nude-beige Jennifer Packham dress with a corset-style bodice... though Miley kind of ruined it with this strange posture, but maybe I shouldn't blame her- too tight? seems so.


I like the sheer, fresh colour palette in her makeup, and the subtle emphasis on the eyes, though it makes them look even smaller. also, her upper lip is just really weird, and the super-shiny lipgloss makes it look uber-odd, so I think she should have opted for a not-so-shiny lipstick instead, but I like the color- a pretty nude-pink that doesn't wash her face out. messy bouffant updo completes the bedroom/boudoir look nicely, but I still hate Miley with a passion.

5 comments:

sothyz said...

hehehe, gelinlik denetirken içine straplez bir korse altına da ismini şu an hatırlamadığım uzun bir iç etek giydiriyorlar. sonra üzerine gelinliği geçiriyorlar.

işte küçük iblis cyrus da üzerine gelinlik geçirilmeden kırmızı halıya çıkmış gibi duruyor bence.

sothyz said...

oh, sorry for turkish by the way.
i was just saying, she looks like a bride in her underwear.
wearing corset and petticoat but forgot to put on the gown.

deniz @ analytic approach to style said...

miley'den tiksiniyoruz ooley!

benim nude/pudra rengi pırıltılı elbise fetişim var(son postlardan da anlaşılmıştır, zaten beklediğim -ve hakettiğime inandığım- oscar davetini alsaydım giyeceğim elbise ahanda şuydu: http://tiny.cc/2rgdD ) o yüzden tarafsız olamıyorum. o yüzden kendimi bu elbisenin miley'den başka herkesin üzerinde harika duracağına inandırdım.

I'm not sorry for my turkish (morrissey şarkısı gibi oldu ama anglosakson dostlarımız idare eder artık)

sothyz said...

e güzelmiş. bunu sakla da seneyekinde giyersin, hehe.
kamuran diaz'ın de la renta'sını da pek beğendim bu arada.
tre bien.

sorry for my french.

Lydia said...

kızın göz kapağı o kadar yok ki, takma kirpiğe hiç gerek yokmuş direkt kalemle göz çukurunun üzerindeki kemiğe kirpik çizebilirmiş.
ja ja! wir alle hassen Miley!

Ich entschuldige mich für mein Deutsch :))